Kolik stojí web?

Cena webu se může pohybovat od nuly do nekonečna a je velmi těžké ji zodpovědně stanovit předem. Závisí na velkém množství faktorů a o některých z nich na začátku ani nevíme. Víme ale, že platí vztah mezi časem, cenou, rozsahem a kvalitou díla.

Vztah čas * cena / rozsah = kvalita

Pokud máte omezený rozpočet a tlačí vás termín, nemůžete realizovat rozsáhlý projekt ve stoprocentní kvalitě. Platí to při přípravě webu stejně jako ve stavebnictví nebo v jakékoliv jiné výrobě. Požadavky a očekávání ve všech čtyřech oblastech musí být v rovnováze, jinak projekt nedopadne dobře.

Čas, rozpočet, rozsah a kvalita tvoří vrcholy pyramidy

Kvalita

Na kvalitě se nevyplatí šetřit. Můžete mít super produkt, ale co s ním, když zákazníky odradíte.

Čas

S časem je to ošemetné. To, že natáhnete termín, ještě neznamená, že dostanete lepší výsledek. Spíše platí obrácená závislost – čím rychleji potřebujete výsledek, tím víc vás to bude stát.

Rozsah

Rozsah se většinou dá nejsnáze upravit. Většina zadavatelů má na začátku “velké oči” a chtějí věci, jejichž účel je minimálně sporný. Omezení rozsahu tak mívá pozitivní vliv nejen na cenu a průběh realizace, ale i na výsledek.

Rozpočet

Někteří dodavatelé mají nachystané ceníky, ty ale vychází z typových řešení. Lepší je neptat se hned na cenu, ale stanovit si, kolik jste schopni a ochotní investovat.

Kde teda ušetřit při tvorbě webu?

Jen tam, kde to má smysl. Když děláte osobní web pro své potěšení, je to koníček. Firemní web (nebo třeba e-shop) je investicí, která by se vám měla vyplatit (a zaplatit).

  1. Nejdříve si ujasněte, co vlastně potřebujete. Čeho chcete dosáhnout.
  2. Zjistěte, co všechno potřebujete vyřešit. Jako vodítko vám může pomoct připravený seznam.
  3. Stanovte si limity – finanční i časové.
  4. Zkonzultujte vše s někým zkušeným. Nejen na stavbě, ale i u internetových projektů má své místo “technický dozor investora”.
  5. Teprve potom formulujte zadání a poptejte nabídky.
  6. A nezapomeňte, i váš čas jsou peníze 🙂

Potřebujete poradit?
Můžeme se sejít a společně navrhnout postup, který bude nejlépe odpovídat Vašim potřebám a možnostem.